Date: Login Search:
22/10/2014
Navigation
Random Record
Robert Thomas Davies
Census 1901
93/9
View Photo
Photo Albums > Portrait Gallery > Arthur Edward Hammond First photo Previous Photo Next Photo Last photo
Arthur Edward Hammond
I now have the service record of Arthur Edward Hammond from the National Archives (Catalogue reference: ADM 188/296).

His service number was 179179 and he enlisted aged 18 in 1895 at Devonport (he was actually 19 as the recorded date of birth was out by one year). After serving in the Royal Navy for 13 years, he was transferred to the Coastguard service. His first posting was to Dingle on 28 June 1905 with the rank of boatman. He served there until 12 September 1909. He was then posted to Ventry and served there from 18 September 1909 to 2 April 1911. His next posting was to (what looks like) Upper Cove from 3 April 1911 to 31 July 1914. On 31 July 1913 he was promoted to leading boatman. After the Ireland postings, he served in Wales (twice), Gloucestershire and Clovelly, North Devon.

Some personal details: he was 5'3 1/4" tall with brown hair, brown/grey eyes, a fresh complexion and a tattoo of the word 'true' on the back of his right arm.

Date: 26/06/2007
Added by: Barnford
Dimensions: 800 x 1294 pixels
Filesize: 111.51kB
Comments: 2
Number of views: 4255
Comments
#1 | Barnford on 04/08/2007 11:18:11
Some extra information: this photograph was taken in Plymouth in 1929. The two children are their grandchildren; on the left is Beryl (my mother) and on the right her older sister Bernadine.

I am still trying to discover more of his service record. I have since learned that the reference to a Pembroke 1 posting does not necessarily refer to Wales (although he did serve there) - apparently it is something to do with internal accounting processes - and Gloucestershire may refer to a ship as he received a war pension. On May 1 1919 his service record states: transferred to NF (see special register) and I am struggling to find out exactly what this means.
#2 | Barnford on 19/08/2007 07:12:07
Update August 19 2007

I know have the full story on his postings. His RN career seemed to come to an end with a transfer to NF on May 1 1919. After much research, I know believe this to mean the New (coast guard) Force, which I understand was taken over by the Board of Trade from the Royal Navy - if not in its entirety then certain aspects of it.

I found his transferred records at the National Archives. If anyone else is interested in finding similar information the index and subsequent records are on microfilm and catalogue references are: ADM 175/88 and ADM 175/83A. His Royal Navy service number was carried forward with him.

As for his postings, he actually served at Upper Cove from 3 April 1911 to 30 April 1919 (not 1914 as stated in my message board post). He was then posted to Appledore, North Devon, from 1 May 1919 until his discharge date 31 Mar 1923. The reason for his discharge was: 'reduction of coastguard'. Amongst the other comments on his record: reason for leaving Dingle was 'caretaker closed station' and reason for leaving Ventry was 'to fill vacancy'.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.